Борис Џонсон назначува комплетно нова влада

Повеќе од 50 члена на владата на Џонсон поднесоа оставки во последните неколку дена. До утрово имаше најмалку 53 оставки, вклучително и од клучни фигури како што се министрите за финансии и образование.

Фото: ЕПА

Британскиот премиер Борис Џонсон, наводно, назначува целосна замена на владата. Според Би-би-си, премиерот се подготвува подоцна во текот на денов да ја објави својата оставка како шеф на ториевците, но планира да остане на функцијата сѐ додека не биде избран нов лидер на Конзервативната партија.

Грег Кларк е именуван за нов секретар за домување, кој ќе го замени Мајкл Гоув, соопшти Би-би-си, кој беше отпуштен од Џонсон поради неговите повици премиерот да се повлече, како што објавија неколку медиуми.

Иако Џонсон ќе се повлече од функцијата лидер на Конзервативната партија, тој наводно ќе продолжи како премиер до есенва.

И покрај тоа што го преживеаја гласањето недоверба во Парламентот минатиот месец, Џонсон и неговиот кабинет сѐ повеќе се вмешани во голем број контроверзии.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе