Изрази загриженост поради тензиите

Борел: Нема да прифатиме распад и дезинтеграција на БиХ

Високиот претставник на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел изрази загриженост поради тензиите во Босна и Херцеговина.

EPA-EFE

„Ситуацијата во БиХ е загрижувачка. Никогаш не било лесно, но сега центрифугалните тенденции се навистина многу загрижувачки“, кажа високиот претставник на ЕУ на Минхенската безбедносна конференција.

Тој кажа дека е во „тесен контакт со Соединетите Американски Држави“ и дека заедно со државниот секретар на САД Ентони Блинкен издал многу сериозно предупредување.

„Нема да прифатиме распад и дезинтеграција на БиХ“, кажа Борел.

Тој кажа дека бил во контакт со српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик за да „го замоли да се потсети на својата должност да учествува во заедничките институции“ на земјата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе