Разговарал со Курти

Борел: Гласање за референдумот за промени на уставот на Србија ќе се овозможи и на Косово

Високиот претставник на Европската Унија Жосеп Борел соопшти денес дека гласањето на референдумот за промени на уставот на Србија во недела би требало да биде овозможено и на Косово.

EPA-EFE

Борел на Твитер објави дека вчера разговарал со косовскиот премиер Аљбин Курти за собирањето гласови на референдумот за промена на уставот на Србија на Косово.

Собирањето на гласовите во минатото се одвиваше со помош на ОБСЕ. На луѓето треба да им се овозможи да го остварат своето право на глас, наведе Борел.

Косовскиот премиер Аљбин Курти соопшти синоќа дека на Борел му го пренел ставот дека на Косово не може да се гласа на референдумот кој го организира Србија.

„Во телефонскиот разговор со високиот претставник на ЕУ Жосеп Борел му го пренесов нашиот став: Србите на Косово кои имаат двојно државјанство можат да гласаат на референдумот во Србија преку пошта или во Канцеларијата за врска во Приштина“, напиша Курти на Твитер.

Курти смета дека референдум на суверена територија на друга држава, не е прифатена пракса во ниту една демократска земја.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе