Да се помогне во плаќањето на трошоците за обнова на Украина

Борел: ЕУ да размисли за можноста за запленување на руските девизни резерви

Европската Унија би требало да размисли за можноста за запленување на замрзнатите руски девизни резерви, за да помогне во плаќањето на трошоците за обнова на Украина по војната, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика Жосеп Борел.

EPA-EFE

Борел во интервју за Фајненшал тајмс кажа дека би било логично ЕУ да го направи истото што го направија Соединетите Американски Држави со имотот на авганистанската централна банка откако талибанците дојдоа на власт, пренесува Ројтерс.

„Ги имаме парите во џеб и некој мора да ми објасни зошто е тоа добро за авганистанските пари а не е добро за руските пари“, кажа Борел.

Вашингтон ги замрзна средствата на Авганистан откако талибанците ја преземаа власта во земјата и планира да ги употреби тие пари за помош на авганистанскиот народ, додека остатокот ќе го задржи за можни тужби против исламистичките милитанти за тероризам, пишува британската агенција.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе