Болсонаро објави дека е негативен на коронавирус

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро во саботата објави дека тестирањето покажало дека е негативен на коронавирус, откако помина неколку недели во карантин заради заразата.

Фото: ЕПА

На фотографијата објавена на социјалните мрежи, Болсонаро е фотографиран со кутија хидроксихлорокин, анти-маларичниот лек за кој смета дека е заслужен за негово закрепнување и покрај недостатокот на цврсти научни докази за неговата ефикасност.

Во придружниот текст, напиша дека неговиот РТ-ПЦР тест на Сарс-Ков 2 е негативен, но не објави кога тестирањето е направено или какви било дополнителни детали.

Болсонаро овој месец три пати објавуваше дека е позитивен на коронавирус, вклучувајќи ја и првата дијагноза направена на 7 јули.

Оттогаш, времето го поминувал во делумна изолација во својата претседателска резиденција, повремено обраќајќи се до јавноста преку видео конференција.

Тој најави дека, веднаш штом се опорави од болеста, ќе продолжи да патува ширум земјата.

Болсонаро е еден од 2,3 милиони жители заразени со коронавирус во Бразил, по САД најпогодената земја во светот од оваа болест. Како последица од ковид-19, таму досега починале 85.000 луѓе.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Релевантните институции покажуваат неподготвеност да го спроведат долгоочекуваниот попис.

повеќе

Економската стратегија има за цел да се реализираат можностите на дигиталната трансформација, да се зајакне соработката во областа на климатските промени, енергетскиот сектор, човечкиот развој и безбедноста на храната.

повеќе

Во време кога турската лира е во историски пад, Турција мора да надмине бројни предизвици за целосно да закрепне од кризата.

повеќе