Боливиската претседателка се повлече од изборната трка (ВИДЕО)

Конзервативната привремена претседателка на Боливија, Дјанине Анјес денес ја повлече својата кандидатура за изборите на 18 октомври, откако анкетите покажаа дека заостанува зад социјалистичката партија на поранешниот претседател Ево Моралес.

Screenshot

Анјес го објави ова во видео порака и порача дека се обидува да ги обедини оние што се спротивставуваат на кандидатот на партијата на Моралес.

Таа ја презеде функцијата за време на вакуумот на власта кон крајот на минатата година, по изборите што предизвикаа масовни протести и доведоа до оставка на долгогодишниот лидер Моралес.

Кандидатурата на Анјес предизвика контроверзии откако првично се повлече и вети дека ќе ја води земјата до новите транспарентни избори. На анкетите води социјалистичкиот кандидат Луис Арце, а го следи центристот Карлос Меса.

„Денес ја повлекувам мојата кандидатура за претседател на Боливија, грижејќи се за демократијата. Тоа не е жртва, туку чест“, рече Анјес.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Веќе е јасно дека светот никогаш нема да биде ист по завршувањето на пандемијата и дека последиците ќе креираат нови образовни можности.

повеќе

Време е да се слушнат мислењата на 30-те компании кои најдобро се справуваат со кризата.

повеќе

Мицкоски треба да побара собраниска расправа за односите со Бугарија или во перцепцијата на јавноста ќе биде изедначен со Заев. Лидерските средби не се институционална форма.

повеќе