Блокирана зградата на Обединетите нации, пред неа вооружен маж (ВИДЕО)

Зградата на ОН на Менхетн денеска е блокирана, а на терен пристигнала и полицијата бидејќи претходно бил пријавен инцидент пред зградата.

Фото: ЕПА

Ова го изјави портпаролот на ОН откако медиумите објавија извештај дека вооружен маж се појавил пред зградата, пренесува Ројтерс.

На видеото што се емитуваше во живо се гледа човек со вперена пушка во вратот и големи полициски сили пред оградата околу комплексот на источната страна на Менхетн.

Полицијата се обидува да воспостави дијалог со мажот, на возраст од околу 60 години, изјави портпаролот на Полициската управа.

Во тој дел од градот сообраќајот е во прекин, напиша полицијата на Твитер.

Според наводите на полицијата, нема опасност за граѓаните пред зградата на ОН.

Обезбедувачите на зградата на ОН го отвориле едниот влез во седиштето на ОН, изјави портпаролот, бидејќи човекот со пушката е пред другиот влез.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе