Блинкен: Во сириските логори има 10.000 припадници на ИСИС, ситуацијата е неодржлива

Државниот секретар на САД, Антони Блинкен, рече дека 10.000 припадници на Исламската држава сè уште се заробени во логорите што ги држат Сириските демократски сили (СДФ) под курдско водство и дека ситуацијата е неодржлива.

Фото: ЕПА

Говорејќи на почетокот на состанокот во Рим за обновување на меѓународните напори во борбата против исламистичките милиции, Блинкен рече дека Вашингтон продолжува да ги повикува земјите, вклучително и 78 земји-членки на коалицијата против Исламската држава, да ги примат назад своите државјани кои му се приклучиле на ИСИС.

„Оваа состојба е едноставно неодржлива. Не може да трае во недоглед. Соединетите Држави ги повикуваат земјите по потекло, вклучително и коалициските партнери, да ги примат назад, да ги рехабилитираат и, каде што е можно, кривично да ги гонат своите граѓани“, рече Блинкен во отвореното обраќање. За другиот клучен елемент за траен пораз на Исламската држава е потребно да се решат заканите на групата надвор од Ирак и Сирија, имено во Африка, додаде тој.

Првично подружница на Ал Каеда, Исламската држава освои големи делови на Ирак и Сирија од 2014 година, наметнувајќи владеење на терор со јавно обезглавување и напади од приврзаниците во странство. Исламската држава е прогласена за воено поразена во 2017 година, но оттогаш води постојан бунт во делови на северен Ирак и порозната граница со соседна Сирија.

Во последните месеци се извршени над 25 смртоносни напади, кои ирачките власти им ги припишуваат на екстремистите од Исламска држава. Повеќе од 30 лица загинаа во бомбардирањето на преполниот пазар во Багдад во јануари.

Државниот секретар на САД се сретна и со папата Франциско, но детали од разговорот не се објавени. Портпаролот Матео Бруни рече само дека атмосферата на разговорот била срдечна. Блинкен е највисоко рангиран функционер на Бајденовата администрација, со кој папата се сретна по инаугурацијата во јануари.

Посетата следи по конференцијата на која американските бискупи гласаа за изготвување на изјава за заедништво, со која може да се опоменат католичките политичари, вклучувајќи го и Бајден, кои го поддржуваат правото на жените на абортус, и покрај тоа што лично се спротивставуваат на оваа практика. Бискупите одлучиле да одат понатаму со документот, во голема мера игнорирајќи го предупредувањето на Ватикан дека тоа во голема мера ќе ги потикне поделбите.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе