Шефот на американската дипломатија

Блинкен во Африка се обидува да го спречи руското влијание

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен пристигна денес во Јужноафриканската Република во рамки на својата африканската турнеја чија цел е да го спречи влијанието на руската дипломатија, а ќе ги посети и Демократска Република Конго и Руанда.

EPA-EFE

Неговата турнеја следи по африканската турнеја на шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во јули.

Јужноафриканската Република од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари има неутрален став кон конфликтот, одбивајќи ги барањата на Западот да ја осуди Москва.

Блинкен утре ќе се сретне со министерката за надворешни работи на Јужноафриканска Република Наледи Пандор кога треба да ја објави новата стратегија на американската влада кон Африка, соопшти Преторија.

Ќе разговараат за најновите настани во светската геополитика, се наведува во соопштението.

Стејт департментот претходно соопшти дека целта на Блинкен е да им покаже на африканските земји дека имаат клучна геостратегиска улога и дека се важни сојузници во жешките проблеми на нашето време, од промовирањето отворен и цврст меѓународен систем до борбата против климатските промени, пандемијата и храната.

По Јоханесбург, Блинкен патува во Конго па во Руанда. Двете земји имаат нови тензии во односите, а Конго го обвинува својот сосед дека го поддржува бунтовничкото Движење на 23 март, што Руанда го негира.

Пред руската инвазија на Украина САД како главен ривал за превласт во Африка ја гледаше Кина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе