По примањето на втората доза вакцина

Бил Гејтс: Очекувајте промени во однесувањето со вирусот дури на пролет или на лето

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус.

EPA-EFE

Но иако основачот на Мајкрософт е целосно вакциниран, кажа дека ќе продолжи да ги почитува мерките и препораките како на пример носењето заштитна маска.

„Сакам да им бидам пример на другите“, му кажа Гејтс на Ендрју Рос Соркин на Клабхаус, и додаде: „Ако се вакцинирате, и понатаму можете да ја пренесувате заразата“.

Американската Агенција за контрола на зарази (ЦДЦ) вели дека дури и оние кои се вакцинираат против ковид-19 мора да продолжат да ги почитуваат епидемиолошките мерки за сузбивање на пандемијата. Вакцините на Бајонтек/Фајзер и Модерна се покажаа како многу ефикасни во спречување тешки облици на болеста и смрт од ковид-19, но сè уште е нејасно дали целосно спречуваат заразување.

„Нема да престанам да носам маска или да престанам да бидам внимателен, особено не во близина на постари луѓе кои не се вакцинирале“, кажа Гејтс.

Многумина се прашуваат кога ќе се вратиме во нормала или барем ќе се укинат мерките како носење маска и одржување физичка дистанца.

„Дури доцна на пролет или на лето можеме да размислуваме за позначајна промена на однесувањето ако бројките бидат добри“, кажа Гејтс, па додаде дека планира да носи маска и на есен додека стапката на заразни не падне позначително истакнувајќи дека „тоа не е нешто страшно“.

Главниот американски епидемиолог д-р Ентони Фаучи кажа дека постои можност Американците да мора да продолжат да носат маски до 2022 година, и дека тоа ќе зависи од тоа колку брзо циркулира вирусот во заедниците.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе