Белата куќа одобри нов пакет воена помош за Украина од 600 милиони долари

Белата куќа одобри нов пакет воена помош во вредност од 600 милиони долари за Украина, главно муниција за артилериски системи кои веќе се користат од страна на украинските сили.

Фото: ЕПА

Во соопштението за печатот, американската извршна власт рече, без да наведе детали, дека го овластила Пентагон да ги искористи своите резерви за испорака на опрема и услуги во Украина, како и обука.

Пентагон соопшти дека новата транша воена помош за Украина ќе вклучува прецизни ракети за артилериските системи Химарс и гранати компатибилни со другите системи достапни на украинските сили.

САД, исто така, испраќаат радари, оклопни возила, системи против дронови и опрема за деминирање во Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе