Претседателот на САД

Бајден во публика бараше членка на Конгресот која загинала: „Џеки, каде си?“ (ВИДЕО)

Американскиот претседател Џо Бајден учествуваше на конференција за борбата против гладот одржана во Белата куќа. Во таа прилика меѓу гостите се обидуваше да ја најде починатата членка на Конгресот Џеки Валорски.

EPA-EFE

Валорски била една од организаторките на конференцијата, но загина минатиот месец во сообраќајна несреќа.

„Џеки, тука ли си? Каде си Џеки? Мислев дека и таа ќе биде тука“, кажа збунетиот Бајден од говорницата.

Валорски загина на почетокот на август во тешка сообраќајна несреќа во сојузната држава Индијана заедно со двајца членови на својот кабинет. Таа имаше 58 години.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе