„Не може да има победник“

Бајден и Путин со помирувачки тон, почнаа разговорите за нуклеарното оружје во ОН

Американскиот претседател Џо Бајден во понеделникот изјави дека е подготвен да продолжи со нов договор за нуклеарното оружје со Русија и ја повика Москва да дејствува со искрени намери, додека неговиот руски колега Владимир Путин рече дека во ниедна нуклеарна војна не може да има победници.

Фото: ЕПА

Двајцата лидери објавија писмени изјави додека дипломатите се собираа на едномесечната конференција на ОН за да го разгледаат Договорот за неширење на нуклеарното оружје (НПТ). Тоа требаше да се одржи во 2020 година, но беше одложено поради пандемијата на ковид-19.

„Тоа се случува во време на нуклеарна опасност невидена уште од екот на Студената војна“, рече на конференцијата генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. „Човештвото се наоѓа на само едно недоразбирање, на една погрешна процена од нуклеарно уништување.“

Тој предупреди дека кризите „со нуклеарни призвуци се загнојувачки“, наведувајќи ги Блискиот Исток, Северна Кореја и руската војна во Украина.

Неколку дена по почетокот на руската инвазија на 24 февруари, Путин ги стави руските сили за одвраќање - кои вклучуваат нуклеарно оружје - во состојба на висока готовност, наведувајќи ги, како што ги нарече, агресивните изјави на лидерите на НАТО и економските санкции на Западот против Москва.

Но во писмото до учесниците на конференцијата за ревизија на НПТ, Путин напиша: „Не може да има победници во нуклеарна војна и таа никогаш не треба да се почне, а ние се залагаме за еднаква и неразделива безбедност за сите членови на светската заедница“.

Контролата на оружјето традиционално е област каде што глобалниот напредок е можен и покрај пошироките несогласувања, вели Ројтерс. Конференцијата на ОН се одржува пет месеци откако Русија ја нападна Украина и додека американско-кинеските тензии се разгоруваат околу Тајван, автономниот остров за кој Пекинг има претензии.

Москва и Вашингтон минатата година го продолжија својот нов договор СТАРТ, кој го ограничува бројот на стратегиските нуклеарни боеви глави што можат да ги распоредат и ги ограничува ракетите и бомбардерите од копно и од подморница што можат да ги носат до 2026 година.

„Хакерски напад?“

„Мојата администрација е подготвена експедитивно да преговара за нова рамка за контрола на вооружувањето што ќе го замени Новиот СТАРТ кога ќе истече во 2026 година“, рече Бајден. „Но за преговорите е потребен партнер што работи со искрени намери.“

„Русија треба да покаже дека е подготвена да ја продолжи работата за контрола на нуклеарното оружје со Соединетите Држави“, рече тој.

Запрашан за изјавата, извор од руското Министерство за надворешни работи ја доведе во прашање сериозноста на намерите на Вашингтон, велејќи за Ројтерс: „Дали ова е сериозна изјава или хакерски напад врз веб-страницата на Белата куќа? Ако сепак е сериозно, со кого точно тие имаат намера да разговараат за тоа?“

Бајден, исто така, ја повика Кина „да се вклучи во разговорите што ќе го намалат ризикот од погрешни процени и ќе се справат со дестабилизирачката воена динамика“.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на конференцијата на ОН изјави дека Вашингтон е посветен на барање сеопфатен пакет за намалување на ризикот, кој ќе вклучува безбедни комуникациски канали меѓу државите што поседуваат нуклеарно оружје.

„Ние сме подготвени да работиме со сите партнери, вклучително и Кина и другите, за намалување на ризикот и напорите за стратегиска стабилност“, рече тој.

Блинкен, исто така, рече дека враќањето на нуклеарниот договор од 2015 година останува најдобриот исход за САД, Иран и светот и повторно ја обвини Северна Кореја дека се подготвува за седма нуклеарна проба.

Јапонскиот премиер Фумио Кишида ги повика сите нуклеарни држави да се однесуваат „одговорно“. Кишида е од Хирошима, кој на 6 август 1945 година стана првиот нуклеарно бомбардиран град во светот.

„Светот е загрижен дека уште еднаш се појави заканата од катастрофа од употребата на нуклеарно оружје“, рече тој на конференцијата. „Мора да се каже дека патот до свет без нуклеарно оружје одеднаш стана уште потежок.“

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе