Бајден и Путин денеска разговараат по телефон: Украина е прашањето над сите прашања

Претседателите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин, денеска ќе разговараат телефонски, соопштија Белата куќа и Кремљ.

Фото: ЕПА

Белата куќа соопшти дека двајцата претседатели ќе разговараат за актуелните теми, меѓу другото и за претстојните дипломатски ангажмани со Москва.

Според соопштението, администрацијата на Бајден е вклучена во сеопфатна дипломатија со своите европски сојузници и партнери, консултирајќи се и координирајќи заеднички пристап како одговор на военото присуство на Русија на границата со Украина.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков Кремљ во средата потврди дека рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски ќе разговара со американскиот претседател Џозеф Бајден.

„Точно е. Телефонскиот разговор на Путин со претседателот на САД е закажан за доцна вечерва“, изјави Песков за ТАСС.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе