Бајден и Путин денеска разговараат по телефон: Украина е прашањето над сите прашања

Претседателите на САД и Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин, денеска ќе разговараат телефонски, соопштија Белата куќа и Кремљ.

Фото: ЕПА

Белата куќа соопшти дека двајцата претседатели ќе разговараат за актуелните теми, меѓу другото и за претстојните дипломатски ангажмани со Москва.

Според соопштението, администрацијата на Бајден е вклучена во сеопфатна дипломатија со своите европски сојузници и партнери, консултирајќи се и координирајќи заеднички пристап како одговор на военото присуство на Русија на границата со Украина.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков Кремљ во средата потврди дека рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски ќе разговара со американскиот претседател Џозеф Бајден.

„Точно е. Телефонскиот разговор на Путин со претседателот на САД е закажан за доцна вечерва“, изјави Песков за ТАСС.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе