Бајден до Путин: САД се спремни да го бранат секој сантиметар од територијата на НАТО (ВИДЕО)

Американскиот претседател Џо Бајден порача дека „Соединетите Американски Држави се спремни да го бранат секој сантиметар од територијата на НАТО“. Рускиот претседател Владимир Путин претходно вети дека ќе ги брани анектираните украински региони со сите потребни средства.

EPA-EFE

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пак, кажа дека одлуката на Путин за анексија е најсериозната ескалација на конфликтот откако Русија ја нападна Украина во февруари.

„Путин мобилизираше уште стотици илјади војници, неодговорно се заканува со нуклеарно оружје и сега незаконски припои повеќе украински региони. Ова е најсериозната ескалација од почетокот на војната“, кажа Столтенберг. „Ова е најголемиот обид за анексија на европска територија на сила од Втората светска војна“, кажа шефот на НАТО.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ќутејќи - банализирамо. Банализирајќи - нормализирамо. Нормализирајќи - дозвољуемо пред очи да ни се повампируа фашизмот и нацизмот.

повеќе

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе