Бајден: До крајот на мај ќе имаме доволно вакцини за сите возрасни Американци

САД ќе имаат доволно вакцини против коронавирус за сите возрасни Американци до крајот на мај, рече претседателот Џо Бајден откако компанијата Мерк се согласи да ја произведува вакцината на својот конкурент Џонсон и Џонсон.

Фото: ЕПА

Партнерството меѓу производителите на лекови, како и другите чекори што владата ги презеде за да им помогне на Џонсон и Џонсон, ќе ѝ овозможат на компанијата да ја забрза испораката на 100 милиони дози за околу еден месец, според Министерството за здравство и социјални услуги на САД.

„Една работа што ја дознав кога ја презедов функцијата е дека Џонсон и Џонсон заостануваат во производството. Едноставно, вакцината не доаѓаше доволно брзо. Така, мојот тим напорно работеше за да ги забрза тие напори“, рече Бајден.

Тој додаде дека фабриките кои ја произведуваат вакцината на Џонсон и Џонсон ќе ја засилат својата работа и ќе произведуваат 24 часа на ден, седум дена во неделата. Овие активности ќе ја удвојат способноста на Џонсон и Џонсон да произведуваат вакцини и ќе ги зголемат капацитетите за полнење и пакување, каде што производот се става во шишенца и се подготвува за испорака, соопшти Министерството.

„Очекуваме ова производство да го зголеми нашиот производствен капацитет за да можеме да испорачаме повеќе од нашите тековни обврски“, рече Џонсон и Џонсон во соопштението.

Бајден се надева дека САД ќе се вратат во нормала во ова време следната година, можеби и порано.

„Зависи од тоа дали луѓето ќе продолжат да бидат паметни и дали разбираат дека сè уште можеме да имаме значителни загуби“, рече тој.

Главниот директор за продажба на Мерк, Мајк Нали рече дека неговата компанија чека специјализирана опрема за да започне со производство на вакцини, но дека погонот каде што ќе ја довршат вакцината на Џонсон и Џонсон и ќе ја ставаат во шишенца ќе може да работи за неколку месеци.

Според договорот, Џонсон и Џонсон требало да испорача 12 милиони дози до крајот на февруари, но кога вакцината била одобрена во саботата, имале помалку од 4 милиони дози подготвени за испорака.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Опседнатоста со лесна и брза заработувачка, завидливоста и љубомората кон побогатите, невидената мрзливост комбинирана со желбата за убав и прилично ситуиран живот, од Македонците создаде зомбизирани суштества кои лутаат низ времето и просторот, без патоказ и без изграден вредносен ориентир по кој ќе се водат низ животот.

повеќе

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе