Австрискиот канцелар: И понатаму го плаќаме гасот во евра

Австрискиот канцелар Карл Нехамер ги негираше вестите од Русија дека Австрија решила да го плаќа рускиот гас во рубли.

EPA-EFE

Веста дека Австрија решила во иднина да го плаќа рускиот гас во рубли го објавија повеќе руски новински агенции, а австрискиот канцелар ги нарече „лажни вести на руската пропаганда“.

ТАСС објави дека Австрија, во договор со нафтената компанија ОМВ донела одлука во иднина рускиот гас да го плаќа во рубли.

Бројни медиуми ја пренесоа таа вест за наводната промена на ставот на официјална Виена.

Нехамер, преку социјалната мрежа Твитер, ја негираше информацијата.

„Пред лажните вести да се прошират понатаму. ОМВ ќе плаќа за испораките на гас од Русија нормално и понатаму во евра. Австрија целосно се придржува до заедничките санкции на ЕУ“, истакна Нехамер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе