Австрија е гневна на ЕУ поради контрадикторните правила за купување гас

Австрискиот канцелар Карл Нехамер испрати критика до Европската Унија поради, како што кажа, контрадикторните правила за купување гас.

EPA-EFE

„Со директивата на ЕУ се молат земјите членки да не се натпреваруваат едни против други на светските пазари за гас, а во исто време ѝ кажува на Австрија да купи гас и да ги пополни своите складишта“, кажа Нехамер.

Во исто време предложената платформа за координација на купувањето гас меѓу членките на ЕУ сè уште не е готова, кажа австрискиот канцелар, па додаде: „Гледаме многу најави на Европската комисија, но малку од тоа е имплементирано.

Заедничката платформа за купување гас е поважна од кога било“, заклучи Нехамер.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе