Поради руската офанзива во Украина

Антивоени протести низ целиот свет (ВИДЕО)

Од Токио до Лондон, Украинците што живеат во странство и стотици други демонстранти излегоа на улиците за да се приклучат на антивоените собири додека руските војници се стигнати до главниот град на Украина.

Фото: Роберт Атанасовски

Протести се одржуваат во многу земји низ светот, вклучително и во Руската Федерација и САД. Многу политички актери ја осудуваат руската инвазија на Украина.

Илјадници демонстранти се собраа во руските градови за да го изразат своето противење на војната во Украина и солидарност со обичните граѓани на оваа земја. Руската полиција одговори со приведување на демонстрантите.

Според извештаите на медиумите, во четвртокот, на 24 февруари, околу 1.700 луѓе биле приведени во дури 53 руски града, главно на најголемите собири во Москва и Санкт Петербург. Помалку од половина од Русите го поддржуваат нападот врз Украина, тврди Гардијан, повикувајќи се на независната руска организација за истражување на јавното мислење, Центарот Левада.

Антивоени собири, најчесто одржани пред дипломатските претседателства на Руската Федерација, се одржаа и во Токио, Истанбул, Мадрид, Берлин, Прага, како и во повеќе градови во САД.

Активисти и руски граѓани што не ја поддржуваат агресијата се собраа синоќа и пред руската амбасада во Белград, од каде што во протестна прошетка и носејќи антивоени транспаренти маршираа до Плоштадот на Републиката.

Стотици Украинци што живеат во Јапонија се собраа денеска пред главните железнички станици во Токио, извикувајќи „Стоп за војната!“ и „Мир во Украина“.

На транспарентите доминираа пораките „Без војна“, „Путине, застани!“ додека се вееја украинските знамиња.

На посебен митинг, наводно организиран од руски жители во Јапонија, неколку десетици луѓе извикувале „Рацете подалеку од Украина!“.

Повеќе од 100 демонстранти се собраа пред руската мисија во Тајван, извикувајќи „Застанете покрај Украина! и „Слава на Украина!“

Протестен собир на стотици луѓе утрово се одржа и во Анкара.

Легенда под Главна слика

Фото: Роберт Атанасовски

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе