Американска политичарка: Зошто Србија мораше да се откаже од Косово, а Украина не мора да предаде територија?

Лаверн Спајсер, американска политичарка од редовите на републиканците, го спореди случајот на Косово со случувањата во Украина.

EPA-EFE

Таа преку Твитер праша зошто општиот став е дека Србија треба да се откаже од Косово, а дека Украина не смее да препушти ни дел од својата територија.

„Зошто Србија мораше да се откаже од Косово, а Украина не мора да предаде ни дел од територијата?“, праша Спајсер.

Неколку корисници на Твитер ѝ одговорија дека Србија не ја признава еднострано прогласената независност на Косово и Метохија.

Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации Василиј Небензја ги потсети неодамна западните колеги на седницата на Советот за безбедност дека одлуката за независност на Косово е донесена без каков било референдум и истакна дека тие сега покажуваат двојни стандарди, не признавајќи ја волјата на регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе