Американска политичарка: Зошто Србија мораше да се откаже од Косово, а Украина не мора да предаде територија?

Лаверн Спајсер, американска политичарка од редовите на републиканците, го спореди случајот на Косово со случувањата во Украина.

EPA-EFE

Таа преку Твитер праша зошто општиот став е дека Србија треба да се откаже од Косово, а дека Украина не смее да препушти ни дел од својата територија.

„Зошто Србија мораше да се откаже од Косово, а Украина не мора да предаде ни дел од територијата?“, праша Спајсер.

Неколку корисници на Твитер ѝ одговорија дека Србија не ја признава еднострано прогласената независност на Косово и Метохија.

Постојаниот претставник на Русија во Обединетите нации Василиј Небензја ги потсети неодамна западните колеги на седницата на Советот за безбедност дека одлуката за независност на Косово е донесена без каков било референдум и истакна дека тие сега покажуваат двојни стандарди, не признавајќи ја волјата на регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Самата идеја на странските директни инвестиции е да донесе нови вработувања со повисоки плати кои треба да ги исплаќа странскиот инвеститор.

повеќе

Треба да се размисли за тоа дека сите предлози и промени кои доаѓаат од Брисел, не можат ефикасно да се применат и во Македонија и да се дејствува во правец на благосостојба на граѓаните, а не само на профитите.

повеќе

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе