Америка на Украина ѝ испраќа ракети со кои ја штити Белата куќа

Соединетите Американски Држави денес и официјално најавија дека на Украина ќе ѝ испратат нов пакет воена помош. Станува збор за оружје вредно 820 милиони долари.

EPA-EFE

Во новиот пакет воена помош ќе има проектили земја-воздух и противартилериски радари, кои треба на Украина да и помогнат поуспешно да се брани од руските ракети со долг дострел, кои стануваат сè почести.

Пентагон најави и дека на Украина ќе ѝ испрати околу 150.000 парчиња артилериска муниција.

Станува збор за 14 американски пакет на воена помош на Украина од август 2021 година. Вашингтон на Киев вкупно му обезбедил оружје и обука во вредност од 8,8 милијарди долари.

Во рамки на новиот пакет воена помош САД од Норвешка ќе купат два системи НАСАМС. Станува збор за системи за противвоздушна одбрана кои се користат за заштита на воздушниот простор околу Белата куќа и зградата на Конгресот во Вашингтон.

Пентагон објави и дека на Украина ќе ѝ испрати уште муниција за модерните повеќецевни ракетни фрлачи ХИМАРС, кои првпат беа пратени минатиот месец.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе