Америка испраќа уште оружје во Украина во вредност од 400 милиони долари

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера потпиша нов пакет оружена помош за Украина во вредност до 400 милиони долари, која ќе содржи четири ракетни системи ХИМАРС и дополнителна муниција.

Фото: ЕПА

Неименуван висок американски функционер изјави дека, по испораката на дополнителните ХИМАРС, вкупниот број на такви системи во Украина ќе биде 12, пренесе Ројтерс.

„Киев сега успешно ги гаѓа руските локации во Украина, далеку зад линијата на фронтот, и ја спречува способноста на Русија да спроведува артилериски операции“, рече претставникот.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе