Амбасадата на Русија ја потврди смртта на четворицата Руси во хотел во Албанија

Амбасадата на Русија во Тирана ја потврди смртта на четворицата државјани на Русија во еден албански хотел.

EPA-EFE

Амбасадата изрази надеж дека за инцидентот ќе биде спроведена детална истрага, соопшти руското министерство за надворешни работи на својот канал на Телеграм.

„Амбасадата на Русија во Албанија ја потврди смртта на четворицата Русија во хотелот во албанска Каваја. Конзуларниот оддел на руската дипломатска мисија во Албанија е во редовен контакт со албанската полиција која ги истражува околностите на овој инцидент. Ние се надеваме на темелна истрага на надлежните албански служби за причините на смртта на руските државјани“, се наведува во соопштението на руското дипломатско претставништво во Тирана, пренесува ТАСС.

Според албанските медиуми, телата на четворица Руси беа најдени во петокот вечерта во хотелската сауна во местото Керет и дека „руските туристи се задушиле“.

Амбасадата на Русија во Албанија потврди дека ги истражува деталите на фаталниот инцидент.

Според претходните полициски информации кои ги пренесоа албанските медиуми, жртвите се двајца мажи и две жени на возраст меѓу 31 и 58 години.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе