Албанскиот парламент отфрли резолуција за Сребреница

Албанскиот парламент отфрли денес резолуција за признавање на наводниот геноцид во Сребреница, во Босна и Херцеговина, пренесуваат албанските медиуми.

EPA-EFE

Против резолуцијата гласаа 51 пратеник. Поранешниот премиер Сали Бериша по гласањето се обрати во собранието и ги обвини пратениците од мнозинството дека „гласале по налог на (српскиот претседател) Александар Вучиќ“.

„Никогаш не постоела антиалбанска Албанија како во времето на Еди Рама“, кажа Бериша.

Пратеникот Тритан Шеху кажа дека тоа е горчлив и грд ден за албанскиот парламент.

„Ние сме единствениот парламент кој нема формален документ со кој би се осудил геноцидот. Ова е ден кој остава тешка трага на демократскиот свет. Пред неколку дена овие господа гласаа против резолуција со која се осудува рускиот геноцид во Украина. Денес не прифатија резолуција за осуда на српскиот геноцид во Босна, утре нема да прифатат да го осудат српскиот геноцид на Косово. Зошто? Тоа се врски, обврски, Вучиќ е над сè. Тоа се цели, затоа денес сме засрамени во албанскиот парламент“, кажа Шеху.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе

Шоковите кои се случуваат истовремено и распадот на меѓународната соработка го направија управувањето со кризи невозможно - барем со користење на стандардните алатки. 

повеќе

Oд Словото за академик Божин Павловски, 80 години од раѓањето и 60 години од неговото творештво.

повеќе