Засилени веќе строгите мерки

14 новозаразени во Пекинг, масовно тестирање пред Зимските олимписки игри

Пекинг денеска пријави 14 нови случаи на инфекција со ковид-19, додека истовремено почна третиот круг масовно тестирање на милиони луѓе пред Зимските олимписки игри.

Фото: ЕПА

Најавата за масовно тестирање, која доцна во вторникот ја објави пекиншката област Фенгтаи на социјалните мрежи, предизвика поплаки од некои граѓани, кои повторно ќе мора да чекаат во редици на студено време.

Пекинг ги засили веќе строгите мерки против пандемијата, обидувајќи се целосно да ја запре заразата пред Олимписките игри, кои се отвораат за девет дена.

Градот неделава објави дека секој што ќе купи лек против температура, главоболка или други слични лекови ќе биде тестиран за ковид-19 во рок од 72 часа.

Двата милиони жители на округот Фенгтаи, каде што беа откриени повеќето случаи во Пекинг, се тестираат по трет пат од минатиот викенд.

Околу 90 луѓе на социјалните мрежи ја прокоментираа најавата за масовното тестирање.

Некои рекоа дека честото тестирање ги троши ресурсите, ја нарушува работата и секојдневниот живот и ги оптоварува здравствените работници и службениците во заедницата.

Кина пријави 24 нови локални случаи во последните 24 часа, од кои 14 во Пекинг.

Тоа е зголемување од пет случаи во Пекинг и 18 низ целата земја од претходниот ден.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе