Загина и еден наставник

14 деца убиени во основно училиште во Тексас, напаѓачот застрелан (ВИДЕО)

Петнаесет луѓе, од кои 14 ученици и еден наставник, загинаа во пукање во основно училиште во Тексас, изјави гувернерот Грег Абот.

Фото: ЕПА

Напаѓачот убил 14 ученици и еден наставник во основното училиште Роб во Увалде, гратче во југозападниот дел на Тексас.

Гувернерот рече дека осомничениот во нападот е 18-годишниот Салвадор Рамос, кој и самиот учел во училиштето. Во нападот бил вооружен со пиштол и најверојатно со пушка. Објавена е и фотографија од него.

„Напаѓачот се викал Салвадор Рома и живеел во Увалдо. Се претпоставува дека излегол од возило и влегол во училиштето со пиштол и пушка, но сѐ уште не е потврдено какво оружје носел. Убил 14 ученици и наставник. Напаѓачот е мртов, убиен е од полицијата“, изјави гувернерот.

Од јавноста е побарано да се држи настрана додека полицијата го истражува местото на злосторството.

Гувернерот Абот рече дека осомничениот е мртов и се верува дека е убиен од полицајците.

„Се верува дека двајца полицајци што реагирале биле погодени од куршуми, но немаат сериозни повреди.“

Учениците се евакуирани од училиштето. Локалните болници открија дека службите за брза помош лекуваат ученици од училиштето.

Шеесет и шестгодишна жена е на лекување во болница во Сан Антонио и е во критична состојба, соопштија претходно болничките власти.

Болницата Увалде објави на Фејсбук дека 13 деца биле пренесени во болница „со амбулантни возила или автобуси“.

Две лица биле мртви кога пристигнале во болница, се вели во објавата на Фејсбук.

ФБИ помага во истрагата.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе