Во Ломбардија затворени школите, рестораните и јавните служби

10 италијански града во изолација поради коронавирусот, бројката на заразени не престанува да расте

Околу 10 италијански града, претежно во Ломбардија, се изолирани откако беа потврдени два смртни случаи и скоро 80 случаи на заразени од новиот коронавирус.

Премиерот на Италија, Џузепе Конте, рече дека нема да бидат дозволени ни влегување ни излегување од областа каде што е потврдена заразата, освен во посебни случаи.

Во Ломбардија, во северна Италија, училиштата, рестораните и јавните служби се затворени, а властите ги откажаа закажаните собири.

Во Рим вчера пристигнаа 19 италијански државјани што изминативе две недели ги поминаа во карантин на крузерот „Дијамантска принцеза“, вкотвен кај јапонското пристаниште Јокохама.

Вкупно 79 лица се заразија со новиот вирус во Италија, а две починаа, покажуваат податоците на цивилната заштита.

Бидејќи поради вонредната состојба не сме во можност да излеземе на стандардни протести пред Владата, нашиот протест ќе го искажеме преку социјалните мрежи и медиумите, за да се слушне и да се види за нашето незадоволство, велат голема група фризери, бербери, козметичари..., кои се едни од најпогодените од вонредната состојба и изолациите. Нивното писмо до нашата редакција го пренесуваме во целост.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе