Вести

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш кажа дека светот за првпат од Втората светска војна се соочува со заедничка закана каква што е пандемијата на коронавирусот.

03 Декември 2020 - 21:43

Европската комисија со грчките власти и агенциите на ЕУ договори детален план за формирање нов прифатен центар за мигранти на островот Лезбос до почетокот на септември 2021 година, откако пожарите во септември го уништија кампот во Морија.

03 Декември 2020 - 18:01

Поранешните претседатели Барак Обама, Џорџ В. Буш и Бил Клинтон изјавија дека доброволно се пријавиле да ја примат вакцината пред камера со цел да ѝ влеат доверба на јавноста во безбедноста на вакцинацијата веднаш штом Агенцијата за храна и лекови на САД ја одобри, пренесува Си-ен-ен.

03 Декември 2020 - 17:15

Во Шпанија, за време на Божиќните празници, рестриктивните мерки за запирање на коронавирусот ќе бидат малку опуштени, па на десет лица ќе им биде дозволено да се собираат во домови наместо сегашните шест, а ќе биде дозволено и да се посетат роднини, најави шпанскиот министер за здравство Салвадор Ила.

03 Декември 2020 - 16:48

Унгарскиот десничарски европарламентарец Јозеф Сајер, кого полицијата го фати на геј-оргија, ја напушти партијата Фидес на премиерот Виктор Орбан.

03 Декември 2020 - 16:02

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин ги отфрли денес во Бања Лука тврдењата дека неговата земја намерно ги префрла нелегалните емигранти во соседна Босна и Херцеговина, поради што емигрантската криза во таа држава ескалира во последните месеци.

03 Декември 2020 - 15:35

Во многу земји месечните плати на работниците поради пандемијата биле намалени или стагнирале во првата половина на годината, а најтешко погодени биле жените и најниско платените работници, соопшти Меѓународната организација на трудот (МОТ).

03 Декември 2020 - 15:33

Грција ја продолжи блокадата до 14 декември откако ја воведе минатиот месец, пренесува Ројтерс.

03 Декември 2020 - 14:54

Државниот епидемиолошки институт Роберт Кох соопшти дека мерките за затворање во Германија доведоа до делумен успех, но дека бројот на новозаразени е сè уште превисок.

03 Декември 2020 - 14:19

Шефот на дипломатијата на Европската Унија Жосеп Борел, кажа дека ЕУ нема да биде цела без Западниот Балкан.

03 Декември 2020 - 14:08

На локалните избори во Намибија избран е еден кандидат кој се вика Адолф Хитлер, пренесува германскиот весник Билд.

03 Декември 2020 - 13:45

Британските здравствени регулатори кои ја одобрија вакцината на Бајонтек и Фајзер против ковид-19 не ги проучиле податоците од истражувањата толку внимателно, тврди Ентони Фаучи.

03 Декември 2020 - 13:13

Комисијата на Обединетите нации за опојни дроги одлучи денес од категоријата најопасни наркотици да ги отстрани канабисот и смолата на канабисот која се користи за производство на хашиш.

03 Декември 2020 - 12:47

Вашингтон воведе нови построги мерки ограничувајќи им го влезот во Соединетите Американски Држави на членовите на Комунистичката партија на Кина, пренесува денес Њујорк тајмс повикувајќи се на Стејт департментот.

03 Декември 2020 - 11:54

Словачкиот врховен суд го осуди убиецот на истражувачкиот новинар Јан Кучијак на 25 години затвор.

03 Декември 2020 - 11:12

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе