Наука и технологија

Гените кои обезбедуваат склоност кон повисоки нивоа на учење во последните 80 години се во опаѓање, а научниците сметаат дека во моментот е активна негативна селекција.

20 Јануари 2017 - 21:57

Месечината досега ја криеше својата возраст, а научниците сега открија дека природниот сателит на Земјата е стар 4,51 милијарди години, односно 140 милиони години постар отколку што претходно се проценуваше.

12 Јануари 2017 - 21:52

Јапонски научници веќе со децении трагаат по „недостигачкиот елемент“ во јадрото на Земјата, а сега веруваат дека го утврдиле идентитетот на елементот кој, освен железото и никелот, сочинува значителен дел од нашата планета. Експериментите покажале дека најверојатно станува збор за силициумот, а ова откритие би можело да помогне подобро да го разбереме начинот на кој е формиран нашиот свет.

12 Јануари 2017 - 12:30

Руското министерство за одбрана објави снимка од воена вежба на припадниците на руската копнена противвоздушна одбрана. Два одреди со противвоздушни ракетни системи панцир-с и С-400 беа испратени на Крим во декември минатата година.

10 Јануари 2017 - 01:59

Американскиот борбен авион Ф-35 важи за најскапата воена програма во историјата на САД. Неодамна и новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамо предупреди дека трошоците на програмата за развој и производство на Ф-35 целосно избегале од контрола, пренесува Бизнис инсајдер.

10 Јануари 2017 - 00:57

Кинеските медиуми постираа на интернет снимка од последната воена вежба во Јужното Кинеско Море во која учествуваше единствениот кинески носач на авиони „Лиаонинг“.

06 Јануари 2017 - 21:17

Научниците и официјално именуваа нов орган во нашиот организам кој се наоѓа во дигестивниот систем, пренесува Индипендент.

03 Јануари 2017 - 22:47

Во битката за ослободување на Мосул, ирачките сили и силите на курдската самоодбрана го користат најновото руско оружје: самоодни хаубици, противтенковски ракетни системи и јуришни хеликоптери, пишува рускиот портал Дифенс.

29 Декември 2016 - 01:52

Индија го спроведе четвртото успешно тестирање на „агни-5“, својата ракета со најголем дострел што може да носи нуклеарна боева глава, соопштија властите.

26 Декември 2016 - 15:55

Кина интензивно го тестира новиот „невидлив“ борбен авион ФЦ-31, наменет за домашното воено воздухопловство, но и за освојување на странските пазари, објави денес Чајна дејли.

26 Декември 2016 - 12:44

Компанијата Сухој објави фотографии од најмодерниот руски авион Т-50, ловец од петтата генерација, кој сѐ уште е во фаза на тестирање.

19 Декември 2016 - 12:12

Воената морнарица на САД решила да не купува муниција за својот најмодерен „стелт“ разурнувач УСС Зумвалт (ДДГ 1000) и сега бара решение за настанатата ситуацја. Проблемот, според американските медиуми, е тоа што една граната за новиот топ со калибар 155 мм чини „скромни“ 800.000 долари.

18 Декември 2016 - 22:30

Иако на Земјата се појавила пред диносаурусите, видот ајкула познат како химера, или „ајкула-дух“, сѐ до неодамна не била снимена со камера, пишува Нешнал џиографик.

17 Декември 2016 - 02:56

Грчки археолози, на 560 километри северно од Атина, откриле остатоци од древниот град Влохос.

16 Декември 2016 - 12:02

ФБИ има многу голема база на податоци што е достапна на интернет, а најпопуларниот документ што го објавиле датира од 1950 година и е наречен „Хоттел мемо“. Ова е документ што содржи само два пасуса, а во нив се опишува наводно гледање летечки чинии и вонземјани.

10 Декември 2016 - 17:41

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе

Политичарите изразуваат „загриженост“ за аерозагадувањето на начин што нѐ оддалечува од наоѓањето решенија, наместо да не доближува.

повеќе

Многу македонски „интелектуалци“, новинари и политичари се повеќе загрижени од можноста да се направи т.н. македонска платформа, отколку од последиците за земјата од прифаќањето на т.н. албанска платформа.

повеќе