Наука и технологија

Кон крајот на декември во градот Северодвинск официјално почна изградбата на најновата руска стратегиска нуклеарна подморница „Кнез Пожарски“.

23 Јануари 2017 - 14:24

Околу 300 метри под земја, во близина на босанскиот град Коњиц, се крие бункерот на Јосип Броз Тито. Доживотниот претседател на поранешна Југославија наредил во најголема тајност да се изгради бункерот во случај на нуклеарна катастрофа, за безбедноста на своето семејство и 350 најважни политички и воени соработници.

21 Јануари 2017 - 14:11

Гените кои обезбедуваат склоност кон повисоки нивоа на учење во последните 80 години се во опаѓање, а научниците сметаат дека во моментот е активна негативна селекција.

20 Јануари 2017 - 21:57

Месечината досега ја криеше својата возраст, а научниците сега открија дека природниот сателит на Земјата е стар 4,51 милијарди години, односно 140 милиони години постар отколку што претходно се проценуваше.

12 Јануари 2017 - 21:52

Јапонски научници веќе со децении трагаат по „недостигачкиот елемент“ во јадрото на Земјата, а сега веруваат дека го утврдиле идентитетот на елементот кој, освен железото и никелот, сочинува значителен дел од нашата планета. Експериментите покажале дека најверојатно станува збор за силициумот, а ова откритие би можело да помогне подобро да го разбереме начинот на кој е формиран нашиот свет.

12 Јануари 2017 - 12:30

Руското министерство за одбрана објави снимка од воена вежба на припадниците на руската копнена противвоздушна одбрана. Два одреди со противвоздушни ракетни системи панцир-с и С-400 беа испратени на Крим во декември минатата година.

10 Јануари 2017 - 01:59

Американскиот борбен авион Ф-35 важи за најскапата воена програма во историјата на САД. Неодамна и новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамо предупреди дека трошоците на програмата за развој и производство на Ф-35 целосно избегале од контрола, пренесува Бизнис инсајдер.

10 Јануари 2017 - 00:57

Кинеските медиуми постираа на интернет снимка од последната воена вежба во Јужното Кинеско Море во која учествуваше единствениот кинески носач на авиони „Лиаонинг“.

06 Јануари 2017 - 21:17

Научниците и официјално именуваа нов орган во нашиот организам кој се наоѓа во дигестивниот систем, пренесува Индипендент.

03 Јануари 2017 - 22:47

Во битката за ослободување на Мосул, ирачките сили и силите на курдската самоодбрана го користат најновото руско оружје: самоодни хаубици, противтенковски ракетни системи и јуришни хеликоптери, пишува рускиот портал Дифенс.

29 Декември 2016 - 01:52

Индија го спроведе четвртото успешно тестирање на „агни-5“, својата ракета со најголем дострел што може да носи нуклеарна боева глава, соопштија властите.

26 Декември 2016 - 15:55

Кина интензивно го тестира новиот „невидлив“ борбен авион ФЦ-31, наменет за домашното воено воздухопловство, но и за освојување на странските пазари, објави денес Чајна дејли.

26 Декември 2016 - 12:44

Компанијата Сухој објави фотографии од најмодерниот руски авион Т-50, ловец од петтата генерација, кој сѐ уште е во фаза на тестирање.

19 Декември 2016 - 12:12

Воената морнарица на САД решила да не купува муниција за својот најмодерен „стелт“ разурнувач УСС Зумвалт (ДДГ 1000) и сега бара решение за настанатата ситуацја. Проблемот, според американските медиуми, е тоа што една граната за новиот топ со калибар 155 мм чини „скромни“ 800.000 долари.

18 Декември 2016 - 22:30

Иако на Земјата се појавила пред диносаурусите, видот ајкула познат како химера, или „ајкула-дух“, сѐ до неодамна не била снимена со камера, пишува Нешнал џиографик.

17 Декември 2016 - 02:56

Декемврискиот извештај на Мeѓународната кризна група и платформата на трите партии на македонските Албанци.

повеќе

Изминатите неколку дена Централната разузнавачка агенција на САД (ЦИА) објави неколку милиони документи во врска со нивната работа, меѓу кои илјадници документи се однесуваат на СФРЈ и Македонија. 

повеќе

Искрено, сметам дека Трамп нема многу да се посвети на Македонија и на Балканот, како што некои мислат.

повеќе