Арктика

Русите го претставија најновиот мразокршач: најголемиот и најмоќнот брод за кршење мраз наскоро стапува на должност (ВИДЕО)

Најголемиот и најмоќен руски мразокршач на нуклеарен погон, Арктика, ќе почне со операции во водите на Арктикот на рутата во Северното Море во декември, јави Раша тудеј.

EPA-EFE

Според рускиот премиер Михаил Мишустин, кој присуствуваше на церемонијата на кревање на знамето во Мурманск, пристигнувањето на нуклеарниот мразокршач ќе ја обезбеди руската надмоќ на Арктикот и ќе го олесни понатамошниот развој на рутата во Северното Море како клучен коридор за транспорт.

„Русија е неприкосновен лидер во развојот на северните територии“, кажа рускиот премиер. „Горди сме на тоа што Русија е единствената земја во светот која успеа да развие флота на нуклеарни мразокршачи“.

Арктика пристигна од Санкт Петербург во матичното пристаниште во Мурманск на 12 октомври. Поминал околу 4.900 наутички милји во рок од 21 ден, вклучувајќи и над 1.600 километри низ мраз.

Планот за развој на овој брод датира од 2013 година, а изградбата почна на 16 јуни 2016.

Другите нуклеарни мразокршачи, кои се вклучени во проектот, ќе бидат довршени во следните години.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе