Пристигнува С-500 (ВИДЕО)

Извозот на најновиот руски противвоздушен систем С-500 ќе почне во следните неколку години.

EPA-EFE

Ова за агенцијата Спутник го кажа генералниот директор на Рособороноекспорт Александар Михеев по завршувањето на саемот Дубаи ершоу 2021.

Како пто истакна, планирано е до крајот на годината да ѝ се испорачаат првите системи С-500 на руската војска.

„Излегувањето на противвоздушниот ракетен систем С-500 Прометеј на надворешниот пазар се очекува во следните неколку години. Во овој момент не се издадени дозволи за него“, кажа Михеев.

Додаде дека денес Рособороноекспорт на надворешниот пазар пласира поприличен број современи високотехнолошки системи ПВО со среден и долг дострел.

„Тука спаѓаат најпродаваните С-400 Триумф, како и новите производи на концернот Алмаз Антеј – противавионските системи антеј 4000 и С-350 Витез“, додаде Михеев.

Рособороноекспорт, според него, во текот на цела 2021 година водел преговори со партнерите од Блискиот Исток за продажба на руски оклопни возила, вклучувајќи ги современите тенкови Т-90С.

Т-90С денес претставува најсовремен руски главен борбен тенк во сериско производство.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе