Пентагон тестираше хиперсонично оружје

Соединетите Американски Држави успешно лансираа ракета за време на експеримент со хиперсонично оружје, соопшти Пентагон. Ракетата била лансирана од објектот на НАСА Волопс флајт фасилити во Вирџинија.

EPA-EFE

Хиперсоничните ракети летаат со брзина многу поголема од брзината на звукот, обично околу 5.500 км/ч и повеќе. САД, Русија и Кина развиваат хиперсонично оружје од новата генерација поради тоа што против него речиси нема одбрана поради брзината и способноста да ја менува траекторијата во лет.

Кремљ претходно објави дека успешно употребил хиперсонични проектили во војната во Украина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе

Влијанието на корупцијата врз економијата е значајно. Корупцијата може да доведе до неефикасност и погрешна распределба на ресурсите, да ги обесхрабри странските инвестиции и да ја поткопа конкурентноста на фирмите.

повеќе