НАСА објави фасцинантна снимка од роверот Персевиренс на Марс (ВИДЕО)

Американската вселенска агенција објави фасцинантно видео од слетувањето на нејзиниот ровер Персевиренс на Марс.

НАСА го испрати Персевиренс на Марс накитен со камери, од кои седум беа наменети за снимање на слетувањето.

Нивните фотографии претставуваат важни повратни информации за инженерите бидејќи тие сакаат уште повеќе да ги подобрат технологиите што се користат за поставување сонди на површината на црвената планета.

Објавено

Понеделник, Февруари 22, 2021 - 21:12

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе

Отворено писмо до претседателот Пендаровски и  академска фела во Македонија.

повеќе