На екипажот на ИСС му е кажано да се засолни поради закана од вселенски отпад

Меѓународната вселенска станица е предупредена за вселенски отпад.

Фото: ЕПА

Руската копнена контрола им наредила на космонаутите да се скријат во вселенското летало Сојуз, а американски Хјустон им порачал на своите астронаути да се скријат во американскиот сегмент.

„Според информациите од контролниот центар на мисијата во Хјустон, во блиска иднина станицата ќе влезе во коридорот на можен пристап со објект на вселенски отпад“, се вели во соопштението на Роскосмос, цитирано од ТАСС.

Остатоците, наводно дел од сателит, ќе поминат од таму денеска попладне.

Во средата, ИСС маневрираше за да избегне судир со дел од кинески метеоролошки сателит што беше уништен со тест на оружје во 2007 година.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе

Платформата е формирана на 9 мај 2018 година во рамките на проектот на УСАИД, во која се вклучени 4 комори за да се зајакне јавно-приватниот дијалог во процесот на подготовка на донесување закони и други прописи поврзани со работењето на бизнисот.

повеќе