Капсулата на НАСА ја напушти месечинската орбита и се враќа на Земјата (ВИДЕО)

Капсулата Орион на беспилотната американска вселенска мисија „Артемис 1“ на Месечината ја напушти лунарната орбита и е на пат назад кон Земјата, соопшти американската вселенска агенција НАСА.

Фото: НАСА

Леталото прелета 64.000 километри над Месечината. Поради должината на орбитата, на капсулата ѝ требаше една недела за да помине половина орбита околу Месечината, по што повторно излезе од месечинската орбита и почна да се враќа на Земјата.

Планираното спуштање на Орион во Тихи Океан е на 11 декември.

За време на летот, Орион беше на најголема оддалеченост од Земјата од кое било вселенско летало дизајнирано за лет на астронаути. Тој беше оддалечен околу 432.000 километри од Земјата.

Новата вселенска програма на НАСА „Артемис“ конечно, по многубројни одложувања, почна минатата недела со лансирањето на вселенското летало Орион.

Целта на програмата е повторно слетување на американски астронаути на Месечината, првпат по речиси 50 години.

По враќањето на Земјата, ќе следува Артемис 2, првиот вселенски лет на Орион со екипаж. Слетувањето на Месечината ќе биде врвот на мисиите Артемис.

Првично планиран за 2024 година, овој исклучително важен настан треба да се случи најрано во 2025 година.

Мисијата ќе однесе четворица астронаути во орбитата на Месечината во вселенското летало Орион, каде што двајца од нив - најмалку една жена - ќе се префрлат во вселенското летало Спејсекс заради конечно приближување до Месечината.

САД помеѓу 1969 и 1972 година испратија 12 астронаути на Месечината.

Легенда под Главна слика

Фото: НАСА

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе