Наука и технологија

Вака изгледа склопувањето на хеликоптерите камов Ка-52 „алигатор“ во фабриката Прогрес на рускиот далечен исток.

21 Мај 2017 - 22:27

Антарктикот зеленее откако поради порастот на температурите почнал да се шири мовот на овој континент, откриваат научниците.

20 Мај 2017 - 14:10

Вселенскиот телескоп Хабл направи извонредна фотографија на две галаксии што брзо се движат една покрај друга со 1,9 милиони километри на час, оддалечени околу 500 милиони светлосни години.

14 Мај 2017 - 20:40

Задача на космолозите е да откријат како и зошто сме ние тука. Но ако ја наречете нивната работа ненаучна, сигурно ќе ги погодите во нерв.

13 Мај 2017 - 21:55

Сателитите што ја следат животната средина снимиле рапидно зголемување на брзината на еден арктички глечер, кој почнал да се движи 13 пати побрзо од порано.

13 Мај 2017 - 12:38

Масовна хакерска кампања со таканаречен ренсомвер погоди голем број организации низ светот, јавуваат агенциите.

12 Мај 2017 - 22:02

Компанијата Тесла официјално почна да прима нарачки за своите соларни покривни плочи, соопшти Илон Маск на Твитер.

11 Мај 2017 - 00:50

По речиси две години минати во вселената, напредното американско летало Х-37Б се врати на Земјата и успешно слета на Вселенскиот центар Кенеди на НАСА. Американската војска вчера објави снимки од слетувањето, но ни по четвртата мисија на вселенскиот авион на Боинг не се знае што точно правел горе.

08 Мај 2017 - 11:38

Првиот кинески голем патнички млазен авион Ц919, ривал на боинг 737 и ербас А320, првпат полета денес во небото над Шангај, во лет што беше долго време одложуван, пренесува Ројтерс.

05 Мај 2017 - 11:48

Угледниот физичар Стивен Хокинг предупреди дека човештвото во наредниот век мора да стане мултипланетарен вид за да избегне да биде истребено, пренесува Њузвик.

05 Мај 2017 - 11:34

САД веќе по вторпат за седум дена тестираа интерконтинентална ракета која може да носи нуклеарна боева глава од воздухопловната база Вандерберг, околу 240 километри северозападно од Лос Анџелес.

03 Мај 2017 - 22:06

Спејсекс (SpaceX) успешно ја лансираше и ја приземји својата ракета Фалкон 9 во петтото од 20-те закажани лансирања во 2017 година. Ова беше клучен момент за компанијата, бидејќи беше прво лансирање на воен сателит во својата 15-годишна историја.

01 Мај 2017 - 22:38

Вселенското летало Касини на НАСА го почна своето прво понирање помеѓу прстените на Сатурн. Се очекува сондата да испрати слики на Земјата кога повторно ќе дојде во контакт со контролата на мисијата.

26 Април 2017 - 18:59

Компанијата Фејсбук ја тргна завесата од таинствениот оддел предводен од поранешниот шеф на истражувачкиот оддел на Пентагон, откривајќи дека компанијата за социјални медиуми истражува начини како луѓето да комуницираат со мисла и допир.

24 Април 2017 - 08:57

Новите податоци сугерираат дека супермасивната црна дупка може да испумпа материјал надвор од својата галаксија во дејство што потсетува на пулсирачко срце.

21 Април 2017 - 11:16

Заев рече дека не му се допаѓа како соседните земји реагирале на кризата во Македонија и власта во Србија ја нарече „националистичкото раководство на Вучиќ“, па во Белград предизвика епидемија од паѓања во несвест од изненаденост и навреденост. Хм, во што е точно проблемот?

повеќе

Луѓето се лутат што бизнисмените не реагирале или недоволно критикувале за лошите владини потези во минатото. Од нивна перспектива - веројатно со право.

повеќе

Спортските објекти што се изградени со буџетски пари не смеат да бидат извор за заработувачка што ќе заврши во приватни џебови, ниту пак инструмент за манипулација на граѓаните и ширење на клиентелизмот.

повеќе