Наука и технологија

Физичарите од универзитетот Харвард велат дека првото парче метален водород на Земјата е уништено откако се распрснал дијамантот во кој се чувало под огромен притисок, вели Индипендент.

23 Февруари 2017 - 11:22

Руската ракета-носач сојуз-У со товарниот брод „прогрес МС-05“ успешно е лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан во снабдувачка мисија за Меѓународната вселенска станица (ИСС).

23 Февруари 2017 - 02:36

Новооткриените „егзопланети“ може да имаат течна вода неопходна за живот при одредени атмосферски услови, соопшти НАСА, но шансите за наоѓање вода во течна состојба се најголеми кај три кои се наоѓаат во „златната зона“ на нивната ѕвезда. НАСА ги објави своите откритија за планетите на специјална прес конференција во Вашингтон.

22 Февруари 2017 - 21:26

Егзопланетите се најголемата надеж за пронаоѓање живот подалеку од Земјата.

20 Февруари 2017 - 19:56

Ракетата фалкон 9 (Falcon 9) вчера успешно слета на платформата на Спејсекс, во близина на историската платформа на НАСА од која полета.

20 Февруари 2017 - 11:06

Американската воена авијација разви нов концепт на лесен борбен авион кој засега го носи прекарот „мачета“. Најголемата разлика во однос на претходниците и конкуренцијата е материјалот од кој се изработува, како и во тоа што ќе има мотор со пропелер. Американците амбициозно тврдат дека „мачета“ ќе биде најдобриот лесен борбен авион во светот.

18 Февруари 2017 - 10:00

Земјата има уште еден континент, наречен „Зеландија“, скриен во Тихи Океан и „прикачен“ за Нов Зеланд, според едно новообјавено истражување.

17 Февруари 2017 - 14:28

Најголемиот суперсоничен бомбардер во историјата е рускиот Ту-160, авион кој се произведува од осумдесеттите години од минатиот век. „Белиот лебед“, или „блекџек“ според НАТО, и денес е активен во руската авијација која го смета за своја гордост.

10 Февруари 2017 - 01:05

Руската академија на науки ја прогласи хомеопатијата за лажна наука, пренесуваат светските агенции. Руската академија во своето објаснување тврди дека станува збор за теорија што нема научна основа. Тие истакнуваат дека станува збор за измама на луѓето што веруваат дека хомеопатијата има ефект.

07 Февруари 2017 - 21:46

Научници нашле докази за постоење на голем „изгубен континент“ под Маврициус во Индискиот Океан.

02 Февруари 2017 - 17:33

Воздухопловно-вселенските сили на Русија планираат да го заменат целиот „возен парк“ ловци за најновиот МиГ-35, соопшти на претставувањето на авионот главниот командант на руските воздухопловно-вселенски сили Виктор Бондарјов, пренесува Спутник.

30 Јануари 2017 - 22:48

Тим руски научници тестираше електромагнетен топ кој може да пробие секаков вид на оклоп. Топот испукува муниција со брзина од три километри во секунда, а наместо експлозив или други видови на погон функционира со помош на електромагнетна сила.

26 Јануари 2017 - 13:39

Астероид голем колку автобус денеска ќе помине покрај Земјата, неколку дена откако научниците ја открија „одметнатата“ вселенска карпа, на половина пат меѓу нашата планета и Месечината.

25 Јануари 2017 - 11:07

Кон крајот на декември во градот Северодвинск официјално почна изградбата на најновата руска стратегиска нуклеарна подморница „Кнез Пожарски“.

23 Јануари 2017 - 14:24

Околу 300 метри под земја, во близина на босанскиот град Коњиц, се крие бункерот на Јосип Броз Тито. Доживотниот претседател на поранешна Југославија наредил во најголема тајност да се изгради бункерот во случај на нуклеарна катастрофа, за безбедноста на своето семејство и 350 најважни политички и воени соработници.

21 Јануари 2017 - 14:11

Изразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. 

повеќе

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе

Политичарите изразуваат „загриженост“ за аерозагадувањето на начин што нѐ оддалечува од наоѓањето решенија, наместо да не доближува.

повеќе