Економија

Шпанската влада усвои пакет кризни мерки за да ги заузда високите цени на струјата и гасот, најавувајќи ограничување на поскапувањето и заработката на електроенергетските компании.

14 Септември 2021 - 23:38

Фолксваген, Дајмлер и БМВ се соочуваат со закана со правни тужби, ако што побрзо не се обврзат на поамбициозен зелен план.

10 Септември 2021 - 12:18

Расната и етничка нееднаквост ја чинела американската економија околу 51 илјада милијарди долари во изминатите три децении, изјави функционерката на американската централна Банка Мари Дели, повикувајќи се на најново истражување.

09 Септември 2021 - 15:29

Биткоинот денес стана легално средство за плаќање во Салвадор, кој стана првата земја во светот која на граѓаните им овозможи плаќање со најпопуларната криптовалута.

07 Септември 2021 - 20:22

Најпопуларната криптовалута забележа голема загуба денес, само неколку дена откако се врати на вредноста над 50.000 долари.

26 Август 2021 - 16:46

Шефот на рускиот нафтен џин Роснефт го предупреди Кремљ дека данокот на јаглерод, каков што планира да воведе Европската Унија, би можел да ѝ нанесе на руската економија далеку поголема штета од санкциите, јави рускиот весник Комерсант.

25 Август 2021 - 23:52

Молскавичното талибанско заземање на Авганистан две децении по американската инвазија во таа земја предизвика политичка и хуманитарна криза, а безбедносните експерти прашуваат што ќе се случи со огромните неискористени минерални богатства на Авганистан. Станува збор за една од најсиромашните земји во светот. Но, во 2010 година американски воени функционери и геолози открија дека Авганистан има наоѓалишта на минерали вредни речиси трилијарда долари, што би можело значително да ги смени неговите економски перспективи, пишува Си-ен-ен.

20 Август 2021 - 13:56

Германската биотехнолошка компанија Бајонтек објави дека приходот и е зголемен за повеќе од сто пати во второто тромесечје благодарение на продажбата на вакцината против ковид-19, прогнозирајќи дека во целата година ќе достигне 15,9 милијарди евра.

10 Август 2021 - 00:31

Грчката влада и Амазон веб сервисис (АВС), подружницата на Амазон, потпишаа меморандум за создавање регионален вселенски хаб.

03 Август 2021 - 10:23

Министрите за економија и финансии на 20 индустриски најразвиени земји во светот Г20 дадоа денес зелено светло за договорот за оданочување на мултинационалните компании според кој глобалниот данок ќе биде најмалку 15 отсто.

10 Јули 2021 - 21:43

Европската економија би требало да се врати на нивото од пред пандемијата во последните три месеци од оваа година, што е за четвртина порано отколку што се предвидуваше претходно, според летната прогноза на Европската комисија.

09 Јули 2021 - 09:04

Ирска одби да ја потпише изјавата за воведува глобален минимален данок од 15 отсто за да се избегнат даночни оази за мултинационалните компании, која ја поддржаа 130 од 139 земји кои за тоа преговараат.

02 Јули 2021 - 10:00

Британскиот финансиски регулатор му наложи на Бајненс, платформа за трговија со криптовалути, која е една од најголемите во светот, да ги сопре сите регулирани активности, придружувајќи се на строгите мерки на Јапонија и Германија.

28 Јуни 2021 - 12:01

Група 15 западноафрикански држави усвоија во саботата нов план за придвижување единствена валута во 2027, откако претходниот план беше нарушен од пандемијата.

21 Јуни 2021 - 21:50

Од малите земји во кои се случуваат големи нешта можеме многу да научиме, заклучува угледниот американски магазин Форбс кој во новиот број носи интервју со претседателката на српската влада Ана Брнабиќ, со оценка дека Србија остварила навистина импресивен економски напредок во последните четири години.

16 Јуни 2021 - 21:03

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе