Турција: Лирата падна на најниска забележана вредност, Ердоган го смени министерот за финансии

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган го именуваше вчера Нуредин Небати за нов министер за трезор и финансии, објавено е во Службениот весник на Турција.

EPA-EFE

Небати, кој беше заменик министер, е именуван по оставката на досегашниот министер Луфти Елван откако лирата падна на рекордно ниска вредност.

Падот на лирата на најниската забележана вредност е предизвикан од загриженоста за економската политика на владата по серијата намалувања на трошоците за задолжување и покрај растечката инфлација.

Турската валута изгуби околу 40 отсто од вредноста од почетокот на годината.

Ердоган упорно инсистира дека високите камати ја предизвикуваат инфлацијата, спротивно од вообичаеното економско мислење и јасно даде до знаење дека земјата ќе продолжува да ги намалува каматните стапки.

Поради разликите околу прашањето на каматите Ердоган од 2019 година разреши тројца гувернери на централната банка.

57-годишниот Небати докторирал на областа политички науки и јавна управа.

„Нека Бог ни олесни, а не да ни отежни. Бпже мој, помогни нештата да завршат подобро. Дај ни висина во работата, направи да успееме“, објави Небати на Твитер по именувањето.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе