Скокнаа цените на нафтата, се размислува за најголемо намалување на производството од 2020

Цените на нафтата скокнаа денес на меѓународните пазари кон 89 долари откако водечките произведувачи навестија дека би можеле да го намалат производството најмногу од првата година на пандемијата.

EPA-EFE

На лондонскиот пазар цената на барелот по пладне беше повисока за 3,77 долари отколку на затворањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 88,91 долар. На американскиот пазар се тргуваше по повисока цена од 3,95 долари, односно за 83,44 долари.

Пазарите на почетокот на неделата ги разнишаа тврдењата на извори од Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и групата нивни сојузници дека пред состанокот кон средината на неделата се размислува за намалување на производството од над милион барели дневно.

Бројката не го вклучува дополнителното доброволно намалување во одделни членки, напомена изворот од ОПЕК.

Групата со тоа би ги поддржала цените кои во летните месеци паднаа поради послабата побарувачка во Кина и стравувањата дека кренатите каматни стапки во големите економии ќе предизвикаат рецесија и ќе ѝ наштетат на побарувачката.

Дополнителен проблем во изминатите месеци беше посилниот долар, кој ја намалуваше куповната моќ на муштериите со другите валути.

„Овонеделниот состанок е со несигурност во заднината, но фундаментите на нафтата се релативно здрави“, вели Питер Мекнили од инвестициско-истражувачката компанија Трд бриџ.

„Двете најголеми прашања се изгледите на побарувачката (особено во Кина) и што ќе биде со руското снабдување откако на 5 декември ќе стапи на сила забраната на ЕУ“, додаде Мекнили.

Во мај ОПЕК+ произведуваше речиси три милиони барели дневно помалку од зацртаното, поради санкциите и слабите инвестиции кои на членките им ги ограничуваа капацитетите.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе