Шпанија го ограничува поскапувањето на струјата и гасот

Шпанската влада усвои пакет кризни мерки за да ги заузда високите цени на струјата и гасот, најавувајќи ограничување на поскапувањето и заработката на електроенергетските компании.

EPA-EFE

„Неприфатливо е електроенергетските компании да профитираат на зголемените цени на електричната енергија“, изјави премиерот Педро Санчез за државната телевизија ТВЕ.

„Ќе им ја одземаме вонредната добивка на енергетските компании... и ќе ја пренасочиме на потрошувачите“, кажа шпанскиот премиер, додавајќи дека специјалниот надомест за струја ќе се намали од 5,1 на 0,5 отсто.

Мадрид очекува со ограничувањето на заработката на произведувачите на струја од обновливи извори на наглиот раст на цените на струјата на граѓаните во следните шест месеци да насочи околу 2,6 милијарди евра.

Цените на струјата растат во последно време во многу земји, вклучувајќи ја Шпанија, поради зголемената побарувачка за природен гас и поскапувањето на дозволите за емисија на штетни гасови.

Во изминатите недели цените на струјата на физичкиот пазар достигнаа рекордни 154,16 евра по мегават час, според пазарниот оператор ОМИЕ.

Владата паралелно планира до крајот на годината на наддавање да продаде дозволи за емисија на јаглерод во вредност од 900 милиони евра, додавајќи дека планира да го употреби приходот за намалување на сметките.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе