Роснефт на црната листа: Америка предупредува да не се соработува со рускиот нафтен џин

САД воведоа санкции на трговскиот оддел на руската државна нафтена компанија Роснефт поради помагањето на Венецуела да го заобиколи ембаргото на извоз на нафта.

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ѝ воведе санкции на компанијата Роснефт трејдинг и нејзиниот претседател Дидие Касамир, што е дел од дипломатско-економскиот притисок на Вашингтон врз социјалистичкиот претседател на Венецуела Николас Мадуро да се повлече од власта.

Венецуела минатата година успеа да извезе стотици илјади барели нафта со помош на Роснефт трејдинг, и покрај санкциите кои САД ѝ ги воведоа на земјата.

Високи функционери на американската влада предупредија денес дека кој било во светот кој ќе соработува со трговскиот дел на Роснефт би можел да се најде на удар на американските санкции.

Тие наведуваат дека очекуваат новата мерка да ја исклучи компанијата Роснефт трејдинг од глобалниот финансиски сектор.

САД и 50-тина нивни сојузници тврдат дека реизборот на Мадуро за претседател во 2018 година не бил легитимен и за претседател на државата го сметаат опозицискиот лидер Хуан Гуаидо.

Во повеќето земји во развој, ковид-19 предизвикува економски ураган.

повеќе

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе