Путин предупреди дека ќе има последици на обидите на Западот да ја ограничи цената на руската нафта

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал телефонски со новиот ирачки премиер Мухамед Шија ал Судани за обидите на западните земји да ја ограничат цената на руската нафта, соопшти Кремљ.

EPA-EFE

Агенцијата ТАСС го цитира Кремљ кој во соопштение наведе дека Путин му кажал на Ал Судани дека тоа „ограничување на цените ќе има сериозни последици на глобалниот енергетски пазар“.

„Обидите на одреден број западни земји да воведат ограничувања на цената на сировата нафта од Русија беа тема на разговорот“, се наведува во соопштението на Кремљ.

„Владимир Путин истакна дека таквите акции се во спротивност со принципите на пазарните односи и голема е веројатноста тоа да доведе до сериозни последици по глобалниот енергетски пазар“.

Европската Унија и Соединетите Американски Држави ги засилија обидите да постигнат договор за тоа како да се постави ограничување на цените за нивниот увоз на руска нафта.

Русија и Ирак се едни од главните извозници на нафта и челнови на договорот ОПЕК+.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе