На пазарот стигнува нова валута

Група 15 западноафрикански држави усвоија во саботата нов план за придвижување единствена валута во 2027, откако претходниот план беше нарушен од пандемијата.

EPA-EFE

За новата стратегија се договорија лидерите на државите од Економската заедница на западноафрикански земји (ЕКОВАС), кажа Жан Клод Каси Нроу, претседател на Комисијата на ЕКОВАС по завршувањето на самитот во Гана.

Земјите се надеваат дека единствената валута ќе им помогне во јакнењето на трговијата и економскиот раст.

„Поради шокот со пандемијата, шефовите на државите одлучија да го суспендираат спроведувањето“, кажа Броу.

Тој додаде дека имаат нов план и конвергенциски договор кој ќе го покрие периодот од следната до 2026 година, додека во 2027 година ќе биде лансиран „еко“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе