Рекорд од септември 2002

Ердоган го смени главниот статистичар по објавата за инфлација повисока од 35 отсто

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го смени шефот на националната статистичка агенција по објавувањето на годишните податоци за инфлацијата.

EPA-EFE

Шефот на Националниот завод за статистика Саит Ердал Динџер се најде на мета на критики откако на почетокот на јануари објави податоци според кои годишната стапка на инфлација изнесувала 36,1 отсто, што е највисокото ниво во последните 19 години.

Опозицијата соопшти дека таа цифра е потценета, наведувајќи дека вистинското зголемување на трошоците за живот е најмалку двојно поголемо.

Во издадениот декрет, Ердоган не ја објасни својата одлука за нов шеф на државната статистика, наместо Динџер, да го именува Ерхан Џетинкаја, поранешниот потпретседател на турскиот банкарски регулатор.

Инфлацијата во Турција поради падот на вредноста на лирата скокна на повеќе од 36 отсто, што е рекорд од септември 2002 година.

Меѓутоа, Ердоган во незгодната ситуација 18 месеци пред претседателските избори продолжува да ги брани своите ставови.

Растот на потрошувачките цени, повеќе од седум пати поголеми од првичната цел на владата, се објаснува со падот на турската лира во однос на доларот од речиси 45 отсто на годишно ниво.

Свесен за штетата која нанесена не само на економијата, туку и на неговиот рејтинг на довербата, Ердоган на почетокот на јануари вети дека „што е можно побрзо, ќе ја врати инфлацијата на едноцифрени вредности“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе