Биткоинот остро падна

Најпопуларната криптовалута забележа голема загуба денес, само неколку дена откако се врати на вредноста над 50.000 долари.

EPA-EFE

Биткоинот денес потона за 4,17 отсто и беше тргуван по 46.944 долари за „паричка“.

Финансискиот регулаторен орган на Британија соопшти претходно дека причината за забраната на Бајненс маркетот во таа земја е тоа што финансиските производи на таа компанија претставуваат ризик за корисниците.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе