Биткоинот го достигна максимумот на сите времиња

Цената на биткоинот по вторпат неделава скокна над нивото од 48.000 долари.

EPA-EFE

Со тоа го достигна максимумот на сите времиња, а банката Њујорк Мелоун соопшти дека ќе пружа кастоди услуги за дигитален имот.

Највредната криптовалута во светот постигна вчера нов рекорд од 48.297 долари.

Претходно се тргуваше во пораст од преку 7,0 отсто, на околу 47.913 долари, пренесува Си-ен-би-си.

Њујоршката банка Мелоун, најстарата американска банка и водечки кастоди провајдер, најави вчера дека ќе почне со финансирање биткоини и други криптовалути.

Додаде дека со време ќе овозможи тргување со крипто имот преку истата финансиска мрежа која во моментов се користи за традиционалните хартии од вредност како американските државни обврзници и акции.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Јане бил свесен дека деновите му се одброени и отворено говорел за тоа. Знаел дека многумина имаат причина да го ликвидираат, дека им пречи во остварувањето на нивните „повисоки цели“.

повеќе

Во македонскиот интернет простор постојано се појавуваат и гаснат портали, со што засекогаш исчезнуваат и објавените содржини.

повеќе

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе