Економија

Руската надворешна трговија се врати на нивото на кое беше пред почнувањето на војната во Украина, а санкциите кои Западот ѝ ги воведе на Москва не го постигнаа саканиот ефект, оценува Њујорк тајмс.

01 Февруари 2023 - 19:08

Русија во Европа во 2022 година испорачала околу 17 милиони тони течен природен гас (ЛНГ), за 20 отсто повеќе отколку во 2021 година, делумно надоместувајќи го падот на извозот преку гасоводи, покажуваат податоците на Рефинитив Ејкон. Европа го зголемила увозот на течен природен гас од Русија поради намалените испораки преку гасоводи по саботажата на двата крака на Северен тек, полските санкции на гасоводот Јамал и преполовените испораки преку Украина.

31 Јануари 2023 - 23:48

Саудиска Арабија, најголемиот светски извозник на сирова нафта, е отворена за разговори за трговија со нафта во валути кои не се американскиот долар. Овој сигнал дека Саудијците се отворени за трговија со нафта во други валути е уште една закана за актуелната доминација на американскиот долар во глобалната трговија со нафтата.

21 Јануари 2023 - 23:24

Американската влада вчера го достигна лимитот на задолжувањата од 31,4 билиони долари, поради несогласувањата во долниот дом на американскиот Конгрес, под контрола на републиканците, и демократите на претседателот Џо Бајден околу кревањето на лимитот, што за неколку месеци може да доведе до фискална криза.

20 Јануари 2023 - 23:07

Клучното прашање за сите нас на прво место е климата, изјави францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер на крајот од Светскиот економски форум.

20 Јануари 2023 - 19:03

Министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто кажа дека санкциите на Европската Унија не ја фрлиле руската економија на колена. Тој зборувал за таа тема во интервју Си-ен-би-си на маргините на Светскиот економски форум во Давос.

18 Јануари 2023 - 18:21

Министерката за економија на Украина, Јулија Свириденко, денеска изјави дека бруто-домашниот производ (БДП) на земјата минатата година паднал за 30,4 отсто поради војната со Русија, што е најголем годишен пад во последните 30 години.

05 Јануари 2023 - 12:45

Цените на нафтата паднаа денес на меѓународните пазари под 80 долари бидејќи вниманието на трговците го привлекоа прогнозите за успорување на глобалната економија и ширењето на ковид-19 во Кина, кои би можеле да ѝ наштетат на побарувачката.

04 Јануари 2023 - 17:06

Извршниот директор на Тесла, Спејсекс и Твитер според индексот на милијардери на Блумберг вреди 137 милијарди долари, што е доволно за второто место на листата на најбогати луѓе во светот, веднаш зад претседателот на ЛВМХ Бернар Арно. Пред нешто повеќе од еден месец се наоѓаше на првото место, а тогаш нето вредноста му изнесуваше 340 милијарди долари. Овој податок го прави Маск првата личност во историјата која изгубила 200 милијарди долари, објави Блумберг.

04 Јануари 2023 - 14:49

Премиерот на Хрватска Андреј Пленковиќ реагираше на жалбите на граѓаните дека одделни трговци го искористиле воведувањето на еврото за да ги кренат цените.

03 Јануари 2023 - 16:21

Најбогатите руски олигарси поради западните санкции, наметнати поради агресијата на Русија во Украина, изгубиле дури 95 милијарди американски долари.

03 Јануари 2023 - 12:27

Јапонија се подготвува да ги увезе првите количества сирова нафта од Русија по повеќе од половина година, бидејќи владата бара од увозниците на енергенси да направат залихи за да се избегнат идни кризи.

29 Декември 2022 - 00:20

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кажа дека во иднина значително ќе бидат намалени капацитетите на западните земји да управуваат со светската економија.

26 Декември 2022 - 13:59

Русија ќе причека додека не станат јасни конечните параметри на ембаргото на Европската Унија, бидејќи не разбира што може да ги замени руските нафтени производи во Европа, кажа потпретседателот на руската влада Александар Новак за агенцијата ТАСС.

26 Декември 2022 - 12:19

Русија на почетокот на 2023 година би можела да го намали производството на нафта за пет до седум отсто во одговор на ограничувањето на цената на сировата нафта и дериватите и да ја прекине продажбата на земјите кои ги поддржуваат ограничувањата, кажа денес вицепремиерот Александар Новак.

23 Декември 2022 - 23:53

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе