Анализи

Кога лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун во март минатата година ги предупреди своите граѓани да се спремат за можни масовен глад и економски тешкотии, никој не очекуваше дека ќе купи бела јахта, скапи пијалоци и опрема за ски-центар, пишуваат американските медиуми.

27 Јуни 2017 - 01:50

Со ослабувањето на Исламска држава (ИСИС, Даеш) во последно време се случува интензивирање на воените и политичките активности околу Сирија.

26 Јуни 2017 - 19:19

Кога претседателот на Србија Александар Вучиќ објави дека за премиер ја кандидира Ана Брнабиќ, го вџаши Србите, но и надворешните набљудувачи, пишува Њујорк тајмс.

26 Јуни 2017 - 15:58

Со саудиски пари, донеодамна секуларното Косово за само неколку години се претвори во главно упориште на салафизмот во Европа, тврди германскиот весник Велт.

25 Јуни 2017 - 20:37

Експертите велат дека Италија научила тешка лекција од полициското работење против мафијата, ја знае опасноста од радикализацијата во затворите и ги користи надзорот и депортацијата.

24 Јуни 2017 - 19:31

Обидот на авионот на НАТО (за кој во меѓувреме беше соопштено дека ѝ припаѓал на полската воена авијација) да го следи авионот на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу не е единствениот таков случај, пишува руската агенција Спутник, која истакнува дека авионот на Алијансата, доколку продолжел, ќе бил урнат.

22 Јуни 2017 - 12:06

Геополитичкиот експерт на американскиот портал за меѓународни односи Нешнел интерест Тед Гејлен Карпентер објави анализа на моменталната ситуација на Балканот во која предупредува дека кризата во регионот наскоро може да ја достигне својата кулминација.

21 Јуни 2017 - 21:44

По потресната смрт на 22-годишниот студент Ото Вормбиер, ослободен по дури 17 месеци притвор во Северна Кореја, целиот свет се прашува што всушност му се случи таму.

20 Јуни 2017 - 13:21

Во почетокот на пролетта оваа година на големо се претпоставуваше дека Марин ле Пен може да стане претседателка на Франција, дека Герт Вилдерс ќе стане лидер на најголемата партија во Холандија и, најважно, дека проевропската германска канцеларка Ангела Меркел може да ја изгуби моќта. Дури и по поразот, се сметаше дека британската премиерка Тереза Меј ќе обезбеди мнозинство во Обединетото Кралство. Но се случи токму спротивното.

19 Јуни 2017 - 22:25

Одлуката на претседателот на Србија Александар Вучиќ мандатот за состав на владата да ѝ го довери на министерката за државна управа и локална самоуправа Ана Брнабиќ предизвика остри реакции од опозицијата, а српските медиуми шпекулираат дека се чувствува незадоволство и во редовите на владејачката Српска напредна партија (СНС), чиј претседател е Вучиќ.

16 Јуни 2017 - 12:03

Хрватска е членка на Европската Унија и НАТО, и поради тоа е една од можните мети, а заканата ѝ доаѓа преку соседна Босна и Херцеговина, чии муслимани Исламска држава постојано ги повикува да ги убиваат „неверниците“, пишува Дојче веле.

15 Јуни 2017 - 23:19

Апсењето на Алексеј Навални би можело да значи крај на протестното движење во Русија, пишува Дојче веле. А за тоа би бил одговорен и самиот Навални. Кревката пупка на демократијата во Русија би била загрозена, смета аналитичарот Јуриј Решето.

13 Јуни 2017 - 22:42

Лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, е на граница да ги загуби двата главни центри на неговиот „калифат“, но и покрај тоа што е во бегство, може да поминат години пред тој да биде фатен или убиен, велат официјални лица и експерти.

12 Јуни 2017 - 20:35

Брегзитот, борбата околу бегалците, подемот на популистите.

12 Јуни 2017 - 15:56

Речиси сите држави во опкружувањето на Србија се членки на НАТО, што повторно го актуализира прашањето за цврсто декларираната воена неутралност на Србија, пишува белградски Блиц.

12 Јуни 2017 - 15:28

Помина 22 јуни во уште едно потсетување, дека пред 16 години во 4,30 часот почна битката за Арачиново во која загинаа тројца припадници на македонските полициски сили.

повеќе

И во Турција, како и во Иран и Романија народот постојано ќе го поставува истото прашање: дали средствата потрошени за глорификација на власта можеа да бидат употребени за искоренување на сиромаштијата.

повеќе

Дали Борисов ќе го негира својот претходник, поранешниот премиер, генерал Рачо Петров и ќе продолжи да инсистира на заедничка историја која официјална Бугарија упорно настојува да ни ја подметне.

повеќе