Анализи

Улогата на Русија во изборот на Трамп доведе до бум на путинологијата. Но дали сите овие теории повеќе зборуваат за нас отколку за Владимир Путин?, вели Кит Гесен за Гардијан.

23 Февруари 2017 - 16:19

Рускиот претседател Владимир Путин можеби е најбогатиот човек на светот, барем ако може да им се верува на експертите кои неговото богатство го проценуваат на 200 милијарди долари.

22 Февруари 2017 - 00:55

Хрватска драматично ја зголеми продажбата на муниција од југословенскиот и воениот период на Саудиска Арабија во 2016 година, и покрај предупредувањата на организациите за човекови права за нелегално пренасочување на пратките во воените региони, што претставува кршење на европските и меѓународните закони, пишува Балкан инсајт.

21 Февруари 2017 - 17:26

Кога на Србија ќе се погледне од Западот, се гледа кандидат за ЕУ што ги одработува домашните задачи. Кога ќе се погледне однатре, се гледа земја во која од соголениот популизам не се распознава вистината, пишува Дојче веле.

21 Февруари 2017 - 14:08

По изјавата на Доналд Трамп дека Русија треба да ѝ го врати Крим на Украина исчезна еуфоријата околу Доналд Трамп во Русија. Но, надежта за нов почеток меѓу двете земји сепак останува, пишува Дојче веле.

18 Февруари 2017 - 22:00

Девет години по едностраното прогласување на независноста на Косово, економската ситуација е катастрофална. Во текстот за „најмладата европска држава“, хрватски Јутарњи лист како типичен пример за лошата економија го наведува случајот на 24-годишниот Назим Ахмети кој, како многу други, деновите ги минува пред пазарот во Приштина чекајќи некој да му понуди еднодневна работа за бедна дневница од 15 евра.

17 Февруари 2017 - 22:37

Дали рускиот претседател Владимир Путин навистина одлучува за тоа кој ќе победи на изборите на Западот, прашува Дојче веле.

17 Февруари 2017 - 13:55

Американскиот претседател Доналд Трамп не е во Белата куќа ни цел месец, а веќе е разнишан од скандал што може да се спореди со аферата „Вотергејт“, но дали скандалот со Мајкл Флин е само почеток на една поголема афера, прашува Волстрит џурнал.

17 Февруари 2017 - 12:19

Можеби не сте забележале, но ова се Соединетите Американски Држави. Можеби сте слушнале за нив? Нација на закони, а не на поединци? Првиот амандман? Слобода на печатот? Познато ви е нешто од тоа?

16 Февруари 2017 - 09:59

Кога Доналд Трамп се кандидираше за Белата куќа, тој инсистираше дека неговиот недостиг од политичко искуство и комплетниот презир кон политичките детали (или дури и кон поголемите потези) не само што не се проблем, туку се главната причина зошто тој би бил толку фантастичен претседател. Системот мора да се протресе, а тоа не може да го стори некој што е заклучен внатре во него.

15 Февруари 2017 - 22:01

Новиот тренд на снимање и објавување насилни снимки или пренесување насилство во живо на Фејсбук зеде уште една жртва.

15 Февруари 2017 - 22:00

Поранешен аналитичар тврди дека се „претпоставува дека Кремљ ја слуша“ Овалната соба, вели Интернешнел бизнис тајмс.

15 Февруари 2017 - 09:57

Доналд Мојнихен, професор по административна наука на универзитетот во Висконсин, објави интересно размислување.

14 Февруари 2017 - 01:36

Џорџ В. Буш се загледа во очите на Владимир Путин и мислеше дека ја видел неговата душа. Грешеше. Барак Обама се обиде да ги „ресетира“ односите со Русија, но до крајот на неговиот мандат Русија го анектираше Крим, предизвика конфликт на други места во Украина и го пополни вакуумот во власта што Обама го остави во Сирија, вели Економист

11 Февруари 2017 - 23:02

Високата дипломатија не е првото нешто по што е позната Словенија, но претседателот Борут Пахор можеби сега ќе го смени тоа.

10 Февруари 2017 - 13:34

Изразено ниската вредност на вложување во науката и истражувањата во Македонија е јасен знак за отсуство на грижа на државата за овие суштински дејности. 

повеќе

Последните 11 години Македонија е окована во аграрен, ксенофобичен и социо-економски популизам, кој не се однесува на интересите и потребите на граѓаните, туку на оние кои се повинуваат на волјата на елитата.

повеќе

Политичарите изразуваат „загриженост“ за аерозагадувањето на начин што нѐ оддалечува од наоѓањето решенија, наместо да не доближува.

повеќе